img-post
16 października, 2015

Marihuana

Od czwartku 15.10 br. w Chorwacji marihuana jest legalna w celach oczywiście medycznych. Ma to pomóc pacjentom cierpiącym na takie choroby jak stwardnienie rozsiane, rak czy AIDS. Powstaje pytanie czy u nas jest to możliwe ? w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych oraz notowań sondażowych wydaje się, iż Polska oddali się od przyjęcia podobnej regulacji. To oczywiście smutne. Ze statystyk sądowych wynika, iż gro przestępstw jest popełnianych w wyniku upojenia alkoholowego. Uzależnienie od narkotyków zbiera również stosowne żniwo, ale czy w tym wypadku legalizacja leczenia byłaby obejściem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, chyba nie. Więc co stoi na przeszkodzie.

W Polsce jest zarejestrowany lek Sativex zawierający medyczną marihuanę i – jak informuje resort zdrowia – nie ma formalnych przeszkód przed rozpoczęciem procedury rejestracyjnej kolejnych leków, a nawet ich późniejszej refundacji. Obecnie inne niż Sativex leki zawierające leczniczą marihuanę mogą być sprowadzane na zasadach tzw. importu docelowego, czyli sprowadzenia leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta.
W kwietniu 2015 Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.(pap)
Czy to naprawdę takie niebezpieczne ?